زندگی نامه

منوچهر برومند “م-ب-سُها” در روز ششم فروردین ماه سال ١٣٣٣ خورشیدی برابر با ٢٦ ماه مارس ١٩٥٤ میلادی در شهر اصفهان چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانیاش در همان شهر سپری شد. دبستان و دبیرستان و دانشگاه را در اصفهان گذراند. در سال ١٣٥٤ از دانشگاه آن شهر، با احراز رتبه اول در رشته زبان و ادبیات فارسی به دریافت دانش نامه لیسانس نایل آمد. سفر به پاریس او را علاقه مند به تحصیل در رشته معماری کرد. در سال ١٣٥٦ به مدرسه عالی معماری پاریس رفت. پس از طی دوران آموزشی شش ساله مقارن سال ١٣٦٢ دانش نامه فوق لیسانس در رشته معماری گرفت.

آنگاه برای ادامه تحصیل در رشته بهسازی شهری در دانشگاه سوربن پاریس سرگرم تحصیل شد. در سال ١٣٦٦ از آن دانشگاه در زمینه بهسازی فضاهای شهری دانش نامه مطالعات عالی دریافت کرد. علاقه اش به آثار هنری سبب شد به موازات تحصیلات دانشگاهی به مطالعه و بررسی آثار هنری ایرانی که از نوجوانی به آن علاقه داشت بپردازد. طی سی سال اقامت در خارج کشور از بیشتر موزه ها و نمایشگاه های مهم خارجی بازدید کرد، و با نام نویسی در کلاس های آزاد و سمینارهای مدرسه باستان شناسی لوور در زمینه شناسایی آثار هنری ایرانی دارای آگاهی علمی، عملی و تجربی شد.

او از سال ١٩٨٦ میلادی عضو کانون نظام مهندسی معماران پاریس است. و به موازات سرگرمی به حرفه معماری به جمع آوری و کسب و کار در زمینه آثار هنری ایرانی و اروپایی اشتغال دارد. در زمینه معرفی آثار هنری ایرانی و نیز در باب مباحث ادبی و تاریخی و اجتماعی مقالات متعدد نوشته است. به شعر و ادب تمایلی ژرف دارد.

کتاب جلگه آرزو گزیده ایست از قطعات منظومی که در قالب های گوناگون سروده است. از آثار منثور او می توان از دو کتاب اندر شرح قضایا و لقانطه اقبال که به شیوه داستان کوتاه و رمان طنزآمیز نگارش یافته نام برد. و نیز از کتاب گذری و نظری در خلوت غربت که حاوی گزیده ایست از مقالات ادبی، هنری، تاریخی، اجتماعی و صورخیال در مهر و مشتری عصار تبریزی و یادگار عمر حریری از دیگر کارهای پژوهشی اوست.

منوچهر برومند از حیث سیاسی عضو هیچ دسته و حزب و گروهی نیست. از لحاظ فکری پای بند آرمان های ملی وطن خواهانه و سرسپرده مکتب ایران دوستی انسان مدارانه و خواهان آزادی و مردم سالاری و سربلندی عنصر ایرانی در عرصه جهانی ست.